Społeczna Szkoła Podstawowa
im. Rady Europy w Lubinie

Witamy w Społecznej Szkole Podstawowej
im. Rady Europy w LubinieCzytaj dalej

 Jeden procent podatku
Przekaż 1% podatku : KRS 0000150212

 

Reading is like going to the gym

To help students get the most from their reading, it’s important to help them establish a reading routine. Think of reading like going to the gym.
You get the best results from doing it regularly, 20 minutes a day.


Verissimo Toste, teacher trainer & reading expert

Czym jest program „Read on”?

Projekt READ ON powstał z myślą o wsparciu polskiej szkoły w działaniach promujących czytelnictwo wśród dzieci od najwcześniejszych lat. Ideą projektu jest zachęcanie do czytania i wyrobienie nawyku czytania poprzez dobór lektur o odpowiedniej tematyce i na odpowiednim poziomie trudności dostosowanym do indywidualnych możliwości każdego dziecka. Uczniowie z klasy przystępującej do projektu otrzymują do dyspozycji zestaw 70 lektur w języku angielskim o różnorodnej tematyce oraz na odpowiednim poziomie językowym (zgodnym z założeniami podstawy programowej dla klas 4-6 oraz nieco poniżej i powyżej wymagań). Dzięki temu uczniowie czytają książki zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i rozwijają kompetencje czytelnicze zgodnie ze swoim aktualnym poziomem znajomości języka.

Projekt READ ON w Polsce został przygotowany w oparciu o doświadczenia z Włoch, gdzie podobny projekt jest prowadzony pod patronatem British Council i Ambasady Wielkiej Brytanii w Rzymie. W tym roku był nominowany do prestiżowej nagrody ELTons 2016 w kategorii local innovation. Do tej pory wzięło w nim udział 1300 nauczycieli i 40000 uczniów.

W naszej szkole do projektu przystąpili wszyscy uczniowie klas 4-6. Dzięki wsparciu sponsorów udało nam się zakupić 2 biblioteczki, które znajdują się w pracowniach języka angielskiego. Codziennie pod koniec lekcji czytamy wspólnie wybraną lekturę, uczniowie mogą też wypożyczać książki do domu.

Zapraszamy do śledzenia działań w ramach naszego projektu!

LISTOPAD

Biblioteczki są już w naszej szkole! W 25 listopada  przedstawiciele klas 4-6 musieli odnaleźć biblioteczki w szkole. Aby ją znaleźć musieli wykonać różnego typu zadania. Zdjęcia można obejrzeć w naszej galerii.

GRUDZIEŃ

Podczas piątkowych lekcji na języku angielskim (16.12), uczniowie wysłuchali streszczenia tradycyjnej angielskiej powieści „Christmas Carol”- „Opowieść wigilijna” Charlsa Dickens`a.

Na podstawie tego co usłyszeli przygotowywali pocztówki świąteczne zawierające przekaz płynący z opowieści.

      

W grudniu w ramach naszego programu uczniowie z klas 4-6 wybrali się w odwiedziny do kolegów z młodszych klas. 22 grudnia czytali książkę "Stick Man" by Julia Donaldson uczniom z klas 1-3. Książka opowiadała historię Pana Patyka, który zagubił się i próbował dotrzeć​ do domu, napotykał przy tym różne przeciwności. Po wysłuchaniu historyjki dzieci odpowiadąły na pytania dotyczące wysłuchanej książki, a później sami wykonali własnych "Stick Man`ów".

STYCZEŃ

Regulamin szkolnego konkursu fotograficznego
Read On Pic

I Zasady ogólne

 1. Organizatorem oraz jury konkursu Read On Pic są nauczyciele języka angielskiego klas 4-6 Społecznej Szkoły Podstawowej.
 2. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 4-6 SSP i trwa od 09.01.2017 do 25.01.2017. Wyniki zostaną ogłoszone 27.01.2017.
 3. Laureaci konkursu otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe, wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy uczestnictwa.
 4. Cele konkursu to:
  - zwizualizowanie pasji czytania, miłości do książek,
  - popularyzacja czytania jako formy spędzania wolnego czasu,
  - upowszechnienie i popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki.

II Zasady dotyczące pracy

 1. Zdjęcia wywołane u fotografa lub drukowane na papierze fotograficznym w formacie 15x18cm należy oddać pani Urszuli Hołdonowicz lub pani Justynie Olejnik do 25.01.2017. Zdjęcie musi być autorstwa uczestnika, a jego imię i nazwisko należy napisać na odwrocie zdjęcia.
 2. Zdjęcie może zostać wykonane w dowolnej scenerii, nie może jednak być przerabiane ani retuszowane żadnym programem. Na zdjęciu mogą znajdować się ludzie, ale nie muszą, jednak na zdjęciu musi być dowolna książka z biblioteczki Read On.
 3. W konkursie mogą brać udział jedynie prace, które nie brały udziału w innym konkursie fotograficznym.

III Wykorzystanie prac

 1. Po zakończonym konkursie w holu szkoły utworzona zostanie wystawa ze zdjęć konkursowych. Fotograficzna dokumentacja konkursu może zostać również umieszczona na stronach internetowych www.sto.lubin.pl oraz www.facebook.com .
 2. Jeśli na zdjęciu znajduje się wizerunek człowieka, autor zdjęcia zapewnia, że dana osoba wyraża zgodę na publikację fotografii i wykorzystanie wizerunku.

IV Postanowienia końcowe

 1. Niniejszy regulamin jest jedynym dokumentem określającym zasady konkursu.
 2. Zgłoszenie się do konkursu jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu w całości.
 3. Wszelkie pytania należy kierować do pań Urszuli Hołdonowicz i Justyny Olejnik.


Organizatorzy
Urszula Hołdonowicz
Justyna Olejnik

27 stycznia ogłosiliśmy wyniki szkolnego konkursu fotograficznego- Read on Pic. Wybór nie był prosty, uczniowie mieli pokazać przez fotografię to że lubią czytać w języku angielskim. Zgłoszonych zostało 16 prac.
 
I miejsce zajęła Emilia Łagun z klasy 4b
II miejsce zajęły ex eaquo Wiktoria Janiel z klasy 5b i Nikola Smyk z klasy 5a
III miejsce zajęli Łukasz Zabłotny z klasy 5b i Maja Halusiak z 6 klasy
 
Serdecznie gratulujemy
 
LUTY
 Luty zdecydowanie kojarzy nam się z Walentynkami, a co za tym idzie miłością, serduszkami i... jeśli chodzi o książki to romansami:) W tym miesiącu podczas realizowania projektu Read on nawiązaliśmy do tego typu książek.
Uczniowie przed feriami, w grupach wykonywali komiksy przedstawiające ksią​​żkowe miłosne kombinacje. Musieli przedstawić spotkania różnych postaci książkowych w zupełnie innym połączeniu i tak np. Romeo poznał Kate Middleton, a książę William myszkę Miki.
Przed nami marzec i kolejne projektowe zadanie. Jesteście ciekawi co to będzie?
 

 

MARZEC

W tym miesiącu w ramach naszego projektu w korytarzu szkolnym pojawiła się nowa tablica. Było to miejsce do wpisywania swoich podróży, które odbyliśmy dzięki książkom, które przeczytaliśmy. Uczniowie na tablicy wpisywali swoje książkowe podróże, polecając sobie kolejne tytuły do przeczytania.
 

 
 

 

 

KWIECIEŃ

W ostatnim czasie z pewnością wszyscy zauważyli, że bardzo modne stało się bieganie. Biegają kobiety, mężczyźni i dzieci. Wiek czy płeć nie mają znaczenia. Co idzie w parze z tą "modą" coraz więcej osób bierze udział w maratonach. A co ma wspólnego projekt Read on i bieganie? Otóż wiele bo my też cały rok poddawaliśmy się modzie na "reading"- nasz nowy rodzaj sportu:) Klasy 4b i 5b w kwietniu wzięły nawet udział w pierwszym Read on`owym maratonie.
Tym razem nie było potu i łez, ale mile spędzony czas. Poznaliśmy jakie rodzaje książek kryje nasza biblioteczka i czytaliśmy ile wlezie. Do zobaczenia w maju!

Przeczytajcie też co o nas piszą w Expressie Społeczniaka

 

 
 
 

 

MAJ

 

W tym miesiącu wzięliśmy udział w konkursie organizowanym przez wydawnictwo Oxford- „This is your must READ”. Klasa VI, Vb i IVb przygotowały filmy promujące czytelnictwo. Ich celem było zachęcenie do przeczytania wybranej książki z biblioteczki Read on. Czy im się udało?

 

https://www.youtube.com/watch?v=1uLBjhgerXk

 

https://www.youtube.com/watch?v=Ms8OtIa91a4&t=2s

 

https://www.youtube.com/watch?v=eSA06YZgCJc

 

CZERWIEC

 

9 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie projektu. Mieliśmy okazję przypomnieć sobie co udało nam się zrobić w tym roku szkolnym oraz poznaliśmy nasze Top 3 czyli najczęściej wypożyczane książki. Ponadto wyłoniliśmy naszych „Readers of the Year” czyli czytelników roku. W tej edycji projektu byli to: Julia Davis (Va), Anna Pelak (IVa), Emilia Łagun (IVb) i Monka Żołud (IVb).

 Dziękuję wszystkim uczniom klas 4-6 za udział w projekcie!