Społeczna Szkoła Podstawowa
im. Rady Europy w Lubinie

Witamy w Społecznej Szkole Podstawowej
im. Rady Europy w LubinieCzytaj dalej

 Jeden procent podatku
Przekaż 1% podatku : KRS 0000150212

14.06.2018 r.
logo

 

12.06.2018 r.
logo logo
logo logo
logo logo
logo logo
logo logo

 

18.05.2018 r.
logo logo
logo logo

 

19.04.2018 r.

Deutsch hat Klasse/Niemiecki ma klasę – wizyta  członków jury

17.03.2018 naszą szkołę odwiedzili  p. Monika Łagowska, p. Ewa Dorota Ostaszewska i p. Andrzej Pomianowski z Instytutu Goethego w Warszawie. 

Nasi goście  spotkali się z zespołem projektowym  „Deutsch hat Klasse/Niemiecki ma klasę” w nowo zaaranżowanej sali języka niemieckiego.  Uczestnicy projektu  odpowiadali na liczne pytania jury między innymi  takie jak:   jakie były ich motywacje, jaki był ich wkład realizację poszczególnych zadań, w jaki sposób podejmowane były poszczególne decyzje, zawierane kompromisy, na czyje wsparcie i pomoc mogli liczyć oraz czego się nauczyli.   Na niektóre z pytań jury gimnazjaliści udzielali odpowiedzi w języku niemieckim.

Członkowie jury rozmawiali o projekcie również z dyrektor szkoły p. Martą Pilecką-Lalewicz oraz opiekunem zespołu projektowego p. Beatą Petrykowską.

Beata Petrykowska

Koordynator projektu  „Deutsch hat Klasse/Niemiecki ma klasę”

 

logo logo logo

13.04.2018 r.
logo logo logo
logo logo

26.03.2018 r.
logo logo logo
logo logo

22.03.2018 r.

logo logo logo
logo logo logo
logo logo logo
logo logo logo
logo logo logo
logo logo logo
logo logo logo
logo logo logo
logo

08.03.2018 r.
logo logo logo logo

logo logo logo

09.02.2018 r.
logo logo logo logo logo

 

02-03.02.2018 r.
logo logo logo

31.01.2018 r.

logo Deutsch hat Klasse czyli Niemiecki ma klasę.

I to jaką klasę. Po feriach, uczniów i nauczycieli powitała jej nowa aranżacja, która jest efektem kilkutygodniowej pracy Zespołu projektowego uczestniczącego w konkursie Instytutu Goethego w Warszawie.

Nowe kolory ścian wyznaczają strefę nauki i strefę wypoczynku.  Swoje miejsce zmieniły również obie  tablice: tradycyjna i interaktywna, biurko oraz  szafy.

Jednak  Zespół projektowy nie postawił jeszcze kropki nad  i. Po zakończeniu prac malarskich nadszedł czas na dopracowanie detali.  

Zdjęcia pokazujące przebieg prac nad zaprojektowaniem nowego wystroju oraz  organizowanych akcji, których celem było pozyskanie środków na realizację zamierzeń Zespołu, można oglądać w zakładce „Deutsch hat Klasse”. 

Projekt „Deutsch hat Klasse/ Niemiecki ma klasę” został dofinansowany kwotą 300,00 PLN przez Zarząd Główny Społecznego Towarzystwa Oświatowego. 

logo Deutsch hat Klasse czyli Niemiecki ma klasę. Ponadto honorowy patronat nad projektem objęła Minister Edukacji Narodowej, a partnerem projektu jest Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Instytucją wspierającą projekt jest również  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec. Pragnę przypomnieć, że rok 2018 jest obchodzony jako Rok Jubileuszu 30 -lecia Społecznego Towarzystwa Oświatowego (STO).

W 2016 roku projekt uzyskał „European Language Label“, honorowy europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych.

Koordynator projektu

Beata Petrykowska


logo logo logo

04.01.2018 r.
logo logo
logo logo
logo logo

 

21.12.2017 r.
logo logo
logo logo
logo logo

 

18.12.2017 r.
logo logo

 

12.12.2017 r.
logo logo
logo logo
logo logo

 

9.12.2017 r.
logo logo
logo logo

 

01.12.2017 r.
logo logo
logo logo
logo logo

 

01.12.2017 r.
logo   logo  
logo   logo  
logo

 

30.11.2017 r.
logo   logo   logo
logo   logo
logo

 

21.11.2017 r.
logo   logo   logo
logo logo

 

17.11.2017 r.
logo   logo   logo
logo  logo

 

4.11.2017 r.
logo   logo   logo
logo  logo

 

logo 17.11.17 naszą szkołę odwiedziła pani Justyna Ciecharowska z Instytutu Goethego w Warszawie, która dla uczniów klas IIA, IIB i IIIA biorących udział w projekcie „Deutsch hat Klasse” poprowadziła grę symulacyjną z dużą dawką języka niemieckiego „Nasza Klasa z klasą” bierze wszystko w swoje ręce.

Uczestnicy gry przenieśli się do szkoły w Złotej Górze. Każdy z uczniów otrzymał nową tożsamość, pełnił w nowym środowisku szkolnym określoną rolę np. ucznia, nauczyciela, członka Rady Rodziców   dyrektora szkoły lub był reporterem gazetki szkolnej. Wszyscy w wyniku negocjacji mieli zdecydować, czy warto po odejściu pani Haliny, która prowadziła przez lata szkolną kafejkę, powierzyć jej prowadzenie komuś innemu, a może jednak zlikwidować kafejkę. Uczestnicy debatowali na d tym, że lekcje trwają coraz dłużej i warto, aby uczniowie mogli w kafejce kupić coś do jedzenia. Niestety kafejka wymaga remontu.  Trzeba więc  pozyskać na jej remont fundusze i zdecydować, kto  poprowadzi kafejkę  uczniowie a może jednak ktoś dorosły, co powinno znaleźć się w menu.   

Warto dodać, że nie wszyscy od razu byli za.

Na szczęście uczniom udało się rozwiązać wiele problemów i przekonać sceptycznych nauczycieli oraz rodziców. Na koniec gry pani Dyrektor szkoły nr 99  przy ulicy Listopadowej w Złotej Górze mogła ogłosić, że w szkole zostanie kafejka.

 

Beata Petrykowska

Koordynator projektu „Deutsch hat Klasse”

 

dyplom dyplom dyplom

dyplom


Deutsch hat Klasse czyli Niemiecki ma klasę

to  ogólnopolski projekt pod patronatem Instytutu Goethego w Warszawie, którego celem jest zaaranżowanie przez uczniów ich sali języka niemieckiego.

Szkoła jest najważniejszym po domu rodzinnym miejscem w życiu ucznia. Średnio w trakcie roku szkolnego uczeń spędza  w niej  od 15.000 do 20.000 godzin. 

Projekt „Niemiecki ma klasę” zachęca uczniów do realizacji przedsięwzięcia zgodnie z zasadami partycypacji. Głos uczniów i ich zaangażowanie odgrywają bowiem kluczową rolę. „Współpraca, współdecydowanie, współodpowiedzialność” – to motto tego przedsięwzięcia. Młodzi uczestnicy projektu, inaczej niż zwykle, będą uczyć  się języka niemieckiego nie tylko „na przyszłość”, ale przede wszystkim po to, by „tu i teraz” wyrażać swoje poglądy, poszukiwać kompromisu i podejmować decyzje.

Na uczestnictwo w projekcie, który będzie realizowany od. 13.10.2017 do 04.03.2018,  zdecydowało się  19 uczniów i uczennic z klas IIA, IIB oraz IIIA .

Uczniowie będą  współdecydować i wprowadzać   zmiany w sali  języka niemieckiego,  dzięki  którym będą  czuli się dobrze, a zaaranżowana przez nich przestrzeń będzie ułatwiać  uczniom uczenie się, a nauczycielom zaś nauczanie.  Wykorzystany zostanie potencjał klasy, tak by stała się ona „trzecim pedagogiem” na lekcjach języka niemieckiego (po nauczycielu i rówieśnikach). 

Zadania będą realizować uczniowie, nauczyciele, korzystając ze  wsparcia  rodziców oraz ekspertów z różnych dziedzin.

 

Koordynator projektu
Beata Petrykowska

 

 
 

 


Szanowni Państwo,

zapraszamy do zapoznia się z broszurami, które przybliżą Państwu cel projektu Instytutu Goethego w Warzawie "Deutsch hat Klasse/ Niemiecki ma klasę"oraz z regulaminem projektu. 

1. Broszura informująca o celach projektu 

https://www.goethe.de/resources/files/pdf134/broszuradhk.pdf

2. Poradnik aranżacji sali
https://www.goethe.de/resources/files/pdf81/Ratgeber_Raumgestaltung_PL.pdf

3. Poradnik tworzenia plakatów edukacyjnych
https://www.goethe.de/resources/files/pdf81/Ratgeber_Plakate_PL.pdf

4. Regulamin
http://www.sto.lubin.pl/redakcja/ckeditor/filemanager/upload/files/reg_dhk.pdf

Beata Petrykowska 

Koordynator projektu